Kapelmistrz

Dariusz Kasperek

Kapelmistrz

Dariusz Kasperek

Muzyk klarnecista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach.Jako muzyk współpracuje z Filharmonią Śląską, Teatrem Rozrywki i Teatrem Nowym w Zabrzu. Współzałożyciel i członek zespołu kameralnego Maes-Trio. Koncertował w Europie, Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Nagrał kilkanaście płyt.

Jest jedynym klarnecistą w Polsce, który posiada Złotą Płytę za nagrania partii solowych w albumie Canzonetta z Kałudi Kałudowem.

Został uhonorowany Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę nadanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz wyróżnieniami Prezydentów miast Zabrze i Ruda Śląska za aktywną działalność pedagogiczną i propagowanie kultury muzycznej.

Od 2018 roku pełni funkcję kapelmistrza Miechowickiego Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” .

 

 

Józef Słodczyk (1930–2019)

Józef Słodczyk, poprzedni kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, kształcił swoje muzyczne umiejętności u takich profesorów jak: jak Józef Świder, Adam Markiewicz czy Napoleon Siess – dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. Przygodę z orkiestrami górniczymi rozpoczął od tej znajdującej się przy kopalni Rokitnica. Następnie sam założył świetlicową orkiestrę oraz chór w Wieszowej, skąd pochodził. Z naszą orkiestrą związany był od najmłodszych lat, poprzez osobę swojego ojca Augustyna – górnika kopalni, który zasilał szeregi Orkiestry już będąc w wieku 15 lat.

Muzyk zaangażowany był w tworzenie amatorskiego ruchu muzycznego, za co był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. odznakę zasłużonego dla KWK „Pstrowski” i „Miechowice” przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, odznakę dla Zasłużonego Działacza NSZZ „Solidarność” KWK „Bobrek-Miechowice”, medal prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury MUZA 2008, złotą Odznakę z Brylantem przyznawaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski czy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Józef Słodczyk był postacią wybitną, która na stałe wpisała się w historię naszej Orkiestry. Pod jego batutą zdobywaliśmy liczne laury i medale. Odszedł w wielu 89 lat, 20 października 2019 roku. Wkrótce potem postanowiliśmy uhonorować jego wkład w kształt naszej Orkiestry w szczególny sposób – nadając Orkiestrze imię naszego „Papy”.

 

Facebook
YouTube